Někdy mám pocit, že moderní klávesnice navrhují lidé, kteří nikdy v životě nepsali všemi deseti prsty. Pusťme si video nejrychlejší písařky na světě, která je mimochodem z České republiky. Poslechněte si zejména druhou část videa, kde „trenér“ paní Matouškové hovoří o její klávesnici. Z vlastních zkušeností musím jeho slova potvrdit a dvakrát podtrhnout.
Video naleznete na tomto odkazu, bohužel jej není možné sdílet. Helena Matoušková píše 938 čistými úhozy za minutu.
Jakou klávesnici koupit?
Velmi dlouho jsem hledal vhodnou klávesnici pro své klienty. Nakonec jsem našel jednu v nabídce internetového obchodu Alza.cz, která se mým klientům osvědčila (na obrázku, zdroj: http://www.alza.cz/klavesnice-chicony-ku-9810-d95506.htm.
Nechci nyní dělat reklamu obchodu Alza ani značce Chicony, ale rád bych rozebral, proč tuto klávesnici považuji za vhodnou pro psaní všemi deseti prsty.
Klávesa SHIFT
Oba Shifty jsou dlouhé přibližně 3 cm. V současné době je obrovské módou SHIFTY zkracovat a využívat uspořené místy pro různá znaménka či speciální klávesy. Hledejte klávesnici s velkými SHIFTY.
ENTER
ENTER ovládá pravý malíček. Malíček musí podstatně opustit základní postavení a současný trend zmenšování klávesy ENTER na vodorovné či dokonce svislé nudličky vaší rychlosti ani přesnosti nepomůže.
Vysoké klávesy
Vysoké klávesy vám při psaní všemi deseti prsty poskytnou vynikající zpětnou vazbu. Pokud uděláte chybu, uvědomíte si ji spíše, než když píšete na jedné z těch moderních podsvícených klávesnic s gumovými klávesami. Zároveň je podstatným faktorem také zvuková zpětná vazba (jak říká paní Matoušková), kterou vám herní a stylové klávesnice sotva poskytnou.
Velikost klávesnice
Klávesnice na obrázku má optimální velikost. Prst nepřesahuje do mezery mezi klávesami ani v základním postavení ani nikdy později. Na druhou stranu, když si vybavíte klávesnici na miniaturních noteboocích (např. Asus Eee), zde stiskáváte více kláves najednou jak na běžícím páse.
Mezerník
Velikost mezerníku považuji na jeden z menších problémů. Přesto jsem již viděl klávesnici, která se nezývala ergonomická a měla mezerník přibližně o velikosti dvou písmen. Mezerník se ovládá oběma palci a tato velikost mezerníku není dostačující.
CapsLock
Velmi často se setkáte se zmenšeným CapsLockem a s nějakou další klávesou vedle něho. Zmáčknutí CapsLocku během psaní je velmi častým překlepem samo o sobě, ovšem stále je menším zlem stisknout CapsLock než středník či zpětné lomítko apod., které se často vkládají na uvolněné místo po CapsLocsku (oprava náhodně stisknutého CapsLocku je jednou z funkcí MS-Word).
Numerická klávesnice
Obecně se doporučuje, více než 3místná čísla psát na numerické klávesnici. I numerickou klávesnici lze ovládat poslepu pravou rukou. Psaní telefonních čísel či kódů bez numerické klávesnice opravdu zdržuje a chybovost roste také.
Různé snahy o úsporu místa na klávesnici
Klávesy End, Home, Insert jsou často slučovány s dalšími klávesami a je možné je používat pouze se stisknout klávesou Fn (dominanta notebooků). Tyto klávesy dokážou značně ulehčit život při korektuře textů (což je bonusová lekce v online kurzu psaní všemi deseti prsty).
Ergonomické klávesnice
… aneb zlo v zájmu pokroku. Budeme se učit, že při správném psaní na klávesnici by mezi vaším loktem a tělem měl být minimální prostor – nejvyšší rychlost, nejméně bolesti. Ovšem některé ergonomické klávesnice jsou tak zahnuté, že vás nutí mít mezi vnitřní stranou lokte a tělem takovou mezeru, že byste mohli v podpaždí vysedět vejce.
Abych ovšem pouze nehanil, jedna věc se mi na moderních klávesnicích líbí. A to zvětšení klávesy Backspace (oprava). Toto je pravděpodobně nesložitější klávesa. Při mých kurzech kladu velký důraz aby při psaní jakékoliv klávesy byl „ve vzduchu“ pouze prst, který píše a ostatní byly v základním postavení. Bohužel, klávesa backspace je tak daleko od základního postavení, že pouze lidé s velmi dlouhými prsty ji dokážou používat, aniž by potřebovali nadzvednout minimálně prsteníček. Prodloužená klávesa backspace dokáže v tomto problému pomoci. Ovšem nabízí se otázka: „Která klávesa a kam byla přesunuta?“
Takže se vlastně budu učit na klávesnici, kterou nemá můj notebook ani netbook – je mi to vlastně k ničemu!
Žádný strach. Pokud již umíte psát všemi deseti prsty na, řekněme, modelové klávesnici, kterou doporučuji, dokáže si snadno zvyknout i na klávesnici na vašem zařízení. Obecně je jednodušší naučit se psát na menší klávesnici, než jít z menší klávesnice na větší. Pár týdnů budete při přechodu z ideální klávesnice na notebook dělat překlepy, ale je to pouze otázka času, než si zvyknete. Stejně tak klávesnice, které mají různě dlouhé shifty nebo entery. Kdybyste si měli vybírat notebook dle výše psaných doporučení, pravděpodobně byste skončili někde v roce 1996. Na nějaký kompromis budete muset kývnout a lze se naučit ovládat de facto jakoukoliv klávesnici, ale učit se doporučuji na klávesnici s vhodným ENTERem, SHIFTY, mezerníkem atd. atd.